top of page
  • John Grunewald

Nie wiedziałem, czego mi brakuje

Latem 1978 roku miałem 21 lat i byłem chrześcijaninem od 4 lat. Wzrastałem w mojej relacji z Bogiem i wzrastałem w mojej wiedzy o Nim.


W tym czasie pewnego dnia jechałem na lunch i bez zastanowienia przyjechałem do małej księgarni chrześcijańskiej. Wszedłem i powiedziałem pani za ladą, że się tylko rozejrzę. Gdy tak stałem, wpatrując się w kilka ciemnych przejść, zobaczyłem coś, co wydawało się być światłem świecącym na książkę na górnej półce z tyłu, i poszedłem sprawdzić co to jest. Była to książka „Jak możesz być prowadzony przez Ducha Bożego” autorstwa Kennetha E. Hagina. Słyszałem go wtedy już wcześniej w radiu, ale niewiele o nim wiedziałem. Kupiłem egzemplarz i przeczytałem go tego wieczoru, a potem wróciłem i kupiłem pozostałe 5 egzemplarzy, które znajdowały się w sklepie, aby dać je znajomym. Ta książka zmieniła moje życie!


W książce przeczytałem o różnych sposobach, w jakie Duch może mnie prowadzić. Nigdy o czymś takim nie słyszałem, nie rozumiałem wszystkiego i chciałem dowiedzieć się więcej. Nie chciałem już niczego przegapić. Kiedy modliłem się o niektóre z tych rzeczy, usłyszałem w swoim wnętrzu słowa: „Nauczę cię, jak być prowadzonym przez Mojego Ducha”. Oczywiście zacząłem się uczyć pewnych rzeczy, ale jak wszystko, wymagało to wiele praktyki. Na szczęście miałem cierpliwego Nauczyciela!


Jeśli masz trudności ze zrozumieniem czegoś lub czujesz, że czegoś Ci brakuje, Duch Święty jest tutaj, aby Ci pomóc. On jest naszym Pocieszycielem i naszym Przewodnikiem. Jest zawsze obecny, aby pomóc nam w każdej dziedzinie życia. Wiedz, że możesz być prowadzony przez Ducha Bożego. Dokąd cię prowadzi?

Duch prowadzi nas do głębszej relacji z Bogiem.

Dzięki Duchowi Świętemu rozumiemy, jak bardzo Bóg nas kocha — stworzył dla nas drogę do stania się Jego dziećmi. Poznanie i doświadczenie Jego miłości do nas buduje nasze zaufanie do Niego i wzmacnia naszą wiarę.

  • Rzymian 5:5 – „Wiemy bowiem, jak bardzo Bóg nas kocha, ponieważ dał nam Ducha Świętego, aby napełnił nasze serca Swoją miłością”.

  • Rzymian 8:14 i 16 – „Wszyscy, których prowadzi Duch Boży, są dziećmi Bożymi… ponieważ Jego Duch łączy się z naszym duchem, aby potwierdzić, że jesteśmy dziećmi Bożymi”.


Duch prowadzi nas do lepszego zrozumienia wszystkiego, co Pan zapewnił nam przez Jezusa.

Przed ukrzyżowaniem i odejściem Jezus wiedział, że jest wiele rzeczy, których Jego uczniowie jeszcze nie rozumieli, nie mogli sobie jeszcze ze wszystkim poradzić i nadal musieli się uczyć. Obiecał, że Duch Święty przyjdzie im z pomocą i nauczaniem. Widzimy poprzez Dzieje Apostolskie i Listy, że Duch Święty właśnie to czynił.

  • Jana 14:26 – „Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem”.

  • 1 List do Koryntian 2:10 i 12 – „To nam Bóg objawił [Swój plan w Jezusie] przez Swojego Ducha… Otrzymaliśmy Ducha Bożego… abyśmy mogli poznać cudowne rzeczy, które Bóg nam dał za darmo”.


Duch prowadzi nas w tym, co robimy i dokąd idziemy.

Jego prowadzenie może brzmieć po prostu: „Wydaje się to słuszne” lub „Wydaje się to dobre”.

  • Dzieje Apostolskie 15: 33-34 – „…Silasowi wydawało się dobrym, aby tam pozostać”.

  • Ew. Łukasza 1:3-4 – „… Wydawało mi się słuszne… opisać Ci po kolei, abyś mógł mieć pewność rzeczy, których cię nauczono”.

Silas wiedział, gdzie być, a Łukasz wiedział, co robić, ponieważ „wydawało się to dobre”. Często jest to lepszy sposób na wyrażenie Bożego przewodnictwa niż „Bóg powiedział” lub „Bóg mi powiedział”. Czy to się może zdarzyć? Jasne, ale to wyjątek, a nie zwykły sposób, w jaki będzie z nami pracował.


Dla mnie i Michelle każdy większy ruch w naszym życiu odbywał się w spokoju, ponieważ wydawał się słuszny. Ćwiczyliśmy i doświadczaliśmy tego tyle razy, że zaczęło to przychodzić nam bardziej naturalnie.


Pamiętaj, że On nigdy nie wyprowadzi nas poza granice Swojego Słowa. Niech więc ten rok będzie czasem z Nim i Jego Słowem. Nie przegap głębszej relacji z Nim, lepszego zrozumienia wszystkiego, co dla ciebie zapewnił oraz tego, co robić i dokąd iść. Wpłynie to na ciebie, aby wpłynąć na innych.


Zapoznaj się z książką „Jak możesz być prowadzony przez Ducha Bożego” (po angielsku):

Przekaż na tłumaczenie i publikację tej i innych książek (Greater European Book Project)


Comments


bottom of page